گردبر چیست ؟ هر آنچه باید در مورد گردبرها بدانید

گردبر چیست ؟

گردبر یکی از ابزار های قابل استفاده برای سوراخ کاری هستند که قابلیت سوراخکاری بزرگ بر روی انواع مواد را دارا می باشند.

گرد بر ها اغلب دارای پیش مته یا همان مته گردبر می باشند که در هنگام کار با گردبر ابتدا سوراخی توسط مته گردبر ایجاد میشود که باعث تثبیت ابزار شده و مانع از لیز خوردن آن بر روی سطح مورد نظر می شود.

گرد بر ها و دنباله های آن دارای تنوع بسیار زیادی می باشند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت. این ابزار ها نسبت به موادی (متریالی) که بر روی آن استفاده می شوند ساخته شده و در بازار های جهانی عرضه می شوند.

انواع گردبر

 • گردبر چوب

گردبر آهن

گردبر آهن یا کربن استیل ارزان ترین و رایج ترین گردبر های ساخته شده هستند که قابلیت سوراخکاری بر روی چوب ، پلاستیک و آهن های بسیار نازک و صاف و نهایت عمق سوراخکاری این نوع گردبر 25 میلیمتر می باشد.

گردبر آهن بسیار منعطف می باشد ولی به دلیل گرم شدن بیش از حد در هنگام استفاده به سرعت صدمه می بیند. در ابزارسل این نوع در ست های 8 پارچه، 11 پارچه و 18 پارچه موجود می باشند.

 • گردبرآهن کبالت و HSS

گردبر Hss

نوع کبالت و HSS از رایج ترین و پرمصرف ترین نوع این ابزار می باشند که بدنه این نوع از کربن استیل با مقاومت بالا و دندانه های آن نیز از فولاد مقاوم ساخته شده اند که باعث انعطاف پذیری بالا و استحکام و عمر بالای ابزار میشود .

این نوع به دلیل شرایط ساخت و مواد استفاده شده در آنها میتوانند بر روی بازه ی بزرگی از مواد (متریال) اعم از فولاد ، چدن ، آلومینیوم ، مس ، چوب و پلاستیک استفاده کرد.

نهایت عمق سوراخکاری این دسته 30 میلیمتر می باشد. دنباله گردبر های این نوع در دو دسته قرار می گیرند که به سایز آن بستگی دارد.

 • تفاوت گردبر کبالت و HSS

گردبر های کبالت به دلیل استفاده شدن کبالت در آنها توانایی بهتری در سوراخ کاری فولاد و استیل را درار مییاشد . مدل های کبالت در 2 در نوع 5 درصد کبالت و 8 درصد کبالت ساخته و عرضه میشوند.

 • گردبر سرالماس (TCT)

گردبر الماس

گردبرهای سرالماس با دندانه هایی از جنس تنگستن کارباید (الماس) به طور ویژه برای استفاده حرفه ای طراحی شده اند.

به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

  • سرالماس برای استیل و گردبر MDF

این نوع نسبت به نوع بتن تعداد بیشتری الماس دارد و همچنین الماس های آن مخصوص سوراخکاری استیل و استیل های سخت تا ضخامت 2 میلیمتر می باشند. همچنین دارای دنباله به همراه خود می باشند و در داخل بسته بندی خود یک مته ، یک فنر و یک آچار آلن جهت باز و بسته کردن دنباله موجود می باشد.

  • گردبر بتن سرالماس

گردبر بتن

گردبر بتن تعداد کمتری الماس و همچنین هیچ گونه شیاری در سطح ابزار ندارند. دنباله های مدل بتن در دو دسته اصلی دنباله چهارشیار و پنج شیار تقسیم می شوند که دارای طول های 30 و 40 سانت میباشند.

از مزایای این نوع می توان به کیفیت بسیار بالا و طول عمر بالای آنها اشاره کرد که در استفاده های صنعتی بسیار مقرون به صرفه میباشند.

 •  گردبر شیشه یا سرامیک

گردبر شیشه

دندانه های نوع شیشه از پودر الماس پوشیده شده اند که به ابزار توانایی سوراخکاری بر روی شیشه ، سرامیک و پلاستیک های فشرده را می دهد .

در استفاده از نوع شیشه بر توصیه می شود که هر 20 ثانیه در سطحی که سوراخکاری انجام می شود از آب جهت سوراخکاری بهتر و همچنین خنک سازی ، استفاده کرد.

به طور معمول این نوع دارای مته جهت سوراخکاری ابتدایی نمی باشند و نهایت عمق سوراخکاری 30 میلیمتر می باشد.

 •  گردبر گرانیت

نوع گرانیت همانند شیشه در سطح دندانه های آن از پودر الماس استفاده شده ولی با این تفاوت که در مدل گرانیت بر تراکم آن بیشتر بوده و نوع شیار های آن بسیار مناسب جهت سوراخکاری بر روی سنگ های گرانیت می باشد.

نهایت عمق سوراخکاری 30 میلیمتر می باشد و همانند شیشه بر از مته جهت سوراخکاری ابتدایی در آن استفاده نمیشود.

 • گردبر پرگاری (تنظیم شونده)

گردبر پرگاری

نوع پرگاری همانطور که از تصویر و اسم آن قابل تشخیص است قابلیت تنظیم سایز جهت سوراخکاری می باشد که دیگر نیاز به خرید در سایز مختلف نیست اما از نظر کیفیت در دسته اول (کربن استیل) قرار میگیرند و قابلیت سوراخکاری بر روی چوب ، پلاستیک و کناف را دارا می باشد.

این نوع ابزارها در دو رنج 30 الی 120 میلیمتر و 40 الی 200 میلیمتر به فروش میرسند. نهایت عمق سوراخکاری نیز 10 میلیمتر می باشد.

خرید گردبر در انواع مختلف

برای خرید گردبر و اطلاع از قیمت آنها در انواع مختلف و مشاوره در مورد انواع آن می توانید با مسئولین فروش ابزارسل تماس بگیرید.

استفاده بهینه و ایمن – چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟ 

 • در هنگام سورراخکاری فشار سبکی رو وارد کنید.
 • همیشه از تمیز و تیز بودن دندانه ها اطمینان حاصل کنید.
 • در هنگام سوراخکاری استفاده ار مایع روان کننده و خنک کننده توصیه میشود در صورت نبود مایع روان کننده بهتر است بعد از هر 30 ثانیه استفاده ، زمانی کوتاه جهت خنک شدن داده شود.
 • در هنگام خرید سعی کنید با توجه به جنس سطحی که قرار است برای آن سوراخکاری انجام شود ، ابزار مناسب خود رو انتخاب نمایید.
 • بطور کلی در هنگام استفاده از گردبر سعی کنید با سرعت کم نسبت به سوراخکاری اقدام نمایید.
 • در هنگام استفاده از گردبر حتما موارد ایمنی اعم ار پوشیدن دستکش و پوشیدن عینک را رعایت نمایید.

جدول سرعت پیشنهادی گردبرهای کبالت

در تصاویر زیر جدول سرعت پیشنهادی برای پنج قطعه کاری فولاد ، استیل ، چدن ، برنج و آلومینیوم آورده شده است. برای خرید گردبر ها و اطلاعات بیشتر در مورد انواع گردبر با مسئولین فروش ابزارسل تماس بگیرید.

جدول گردبرجدول گردبر

جدول سرعت پیشنهادی گردبرهای سرالماس (TCT)

در تصویر زیر نیز جدول سرعت پیشنهادی برای پنج قطعه کاری فولاد ، استیل ، چدن ، برنج و آلومینیوم آورده شده است. این اطلاعات در صفحه خرید گردبر ها نیز موجود می باشد.

جدول گردبر

hosseinss
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *